• 0216 621 92 54
  • info@sancaktepedishekimi.com

Diş Protez

Diş Protez

Diş Protez Yapımı

Protez diş yapımı gelişen tıp teknolojisinin sonucu olarak günümüzde dişlerini kaybetmiş insanların kullanımına sunulmuş bir sektör durumundadır. Protez diş sayesinde insanlar orjinal dişleri kadar olmasa da kaybettikleri dişlerinin kalitesine yakın kalitede dişlere yeniden kavuşabilmektedirler.

Protez dişler üretimi kadar dişlerini kaybeden insanların çene yapısına uygun getirilmek ve diş tedavisi yaptıran kişinin ağzına yerleştirilmek için gerekli olan işlemlerin yapılması süreciyle de son derece önemli durumdadır. Çok dikkat ve titiz bir çalışma sonucu yapılabilen protez dişlerin yapımı kesinlikle konusunda eğitim almış ve uzmanlaşmış kişilerce olmalıdır.

Sağlık Bakanlığı diş hekimleri ve diş protez konusunda eğitim almış uzman ve sertifikalı ya da diplomalı kişiler dışında hiç kimseye diş protezi konusunda ne üretim ne de uygulama hakkı vermemektedir. Bu nedenle diş hekimlikleri belirli sürelerde denetlenmekte ve uygun şartlarda çalışıp çalışmadıkları kontrol edilmektedir. Yasalara uymayan, sağlık ve hijyen yönünden olduğu kadar personel ve hekim konusunda da yeterli şartları taşımayan ve kurallara uymayan diş klinikleri derhal kapatılmaktadır.

 Diş Protez Nasıl Yapılır?

Diş protezi yapılmadan önce bazı özel maddeler ile dişlerin ve çenenin yapısını ölçülür. Bunun için kullanılan ve yapılacak dişin ölçüsünü çıkartan bu özel yumuşak madde yapılacak olan diş protezinin bir ön prototipi konumundadır. Bu ölçüye göre diş protezi sipariş edilir veya uygun laboratuvar ortamı bulunan kliniklerde uzman kişi veya kişilerce imal edilmeye başlanır.

 Yukarı Çık